Βρίσκεστε εδώ:Αρχική>>Λήμνος>>Εδώ είναι Λήμνος, δεν είν’ αστεία! Ήφαιστος – Περιστέρι: 77 – 71

banner roots

Εδώ είναι Λήμνος, δεν είν’ αστεία! Ήφαιστος – Περιστέρι: 77 – 71
22.05.2019 | 18:05

Συντάκτρια:  Βιργινία Καρβέλλη
Κατηγορία: Λήμνος

Με 77-71 επικράτησε ο Ήφαιστος Λήμνου επί του Περιστερίου στο «Νίκος Σαμαράς» για την πρώτη φάση των playoffs της Betshop Basket League!

Ο Ήφαιστος Λήμνου πέτυχε την πρώτη νίκη της ιστορίας του στα playoffs, επικρατώντας του Περιστερίου Βίκος Cola με σκορ 77-71 και πλέον η πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League θα κριθεί το προσεχές Σάββατο (25/5) στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκανε... εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο (30-13, 10') κι εν τέλει ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά με τους «κυανοκίτρινους» στο κατάμεστο «Νίκος Σαμαράς», παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο φινάλε, ανατρέποντας διαφορά 24 πόντων (58-34, 25:21).

Ο αγώνας

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έδωσε το προβάδισμα στο Περιστέρι Βίκος Cola σκοράροντας για το 7-8 στο 3' ωστόσο ο Ήφαιστος Λήμνου βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά του, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και τις κακές επιλογές των φιλοξενούμενων, «έτρεξε» επιμέρους σκορ 23-3 (30-11, 9:01) κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 30-13!

Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν στη δεύτερη περίοδο (30-18, 13:07), ο Στίβεν Γκρέι πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους για το 39-28 όμως ο Ήφαιστος άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 46-29 χάρη στο καλάθι του Σμιθ.

Μάλιστα ο Έβανς εκτόξευσε τη διαφορά στο +24, διαμορφώνοντας το 58-34 στο 25:21 για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου που διατηρούσε σταθερά διαφορά ασφαλείας (64-52, 30')! Παρ' όλα αυτά, το Περιστέρι Βίκος Cola δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μείωσε στο σκορ με τους ΓκρέιΜπέντιλ για το 74-71 στο 1:13 για το φινάλε! Σε κάθε περίπτωση, ο Ήφαιστος ήταν ψύχραιμος στα κρίσιμα κι επικράτησε με 77-71, στέλνοντας τη σειρά σε Game 3.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 46-29, 64-52, 77-71

(Πηγή κειμένου: gazzetta.gr)

Φωτογραφίες: Limnos FM 100

Ακολουθήστε το limnosfm100.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.