Βρίσκεστε εδώ:Αρχική>>Λήμνος>>ΠΑΟΚ - Ήφαιστος Λήμνου 94-74

02.11.2019 | 19:51

Συντάκτης:  FM 100 Newsroom
Κατηγορία: Λήμνος

Του Νίκου Μοσχοβίτη

Ο ΠΑΟΚ έπαιζε... τελικό σήμερα και δεν είχε διάθεση να αστειευτεί. Με εκπληκτικούς Λιούις, Τσόχλα, μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση και εξαιρετικό διάβασμα από τον Κώστα Χαραλαμπίδη, επέστρεψε στις νίκες με εντυπωσιακό τρόπο (94-74), κόντρα σε έναν Ήφαιστο που είχε πολλά προβλήματα.

Πριν το παιχνίδι, τα δεδομένα μάλλον ήταν εναντίον του. Μετά τα 40 λεπτά, που ο ΠΑΟΚ έκανε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση, έφτασε στο 94-74, κόντρα σε μια ομάδα που δέχεται λίγους περισσότερους από 65 στα παιχνίδια της, έβγαλε τρομερή ενέργεια από την πρώτη μέχρι την τελευταία στιγμή και το ντεμπούτο του Κώστα Χαραλαμπίδη, συνδυάστηκε με την καλύτερη φετινή εμφάνιση.

23 πόντους ο Λιούις, 15 ο Τσόχλας και μεγάλος πλουραλισμός στην επίθεση για τους γηπεδούχους, ενώ για τον Ήφαιστο, που έκανε κακή εμφάνιση, «επέπλευσαν» μόνο οι Λιτλ (21π) και Σταμάτης (15π.)

Ο αγώνας

Από το ξεκίνημα το παιχνίδι πήγε πολύ στην επαφή και ο ρυθμός ήταν δύσκολο να βρεθεί. Η είσοδος του Μπεστ έφερε σκορ στην επίθεση για τον ΠΑΟΚ, που πήγε αρχικά στο 17-10 και στη συνέχεια στο 21-14, με τον Ήφαιστο να ακολουθεί μεν, αλλά να δυσκολεύεται να βρει απαντήσεις. Με… τετράποντο του Λιούις, η πρώτη περίοδος, έκλεισε στο 25-17 για τους γηπεδούχους.

Ο Λιούις έβγαζε πολλή ενέργεια στην άμυνα και το τρίτο του φάουλ, αποσυντόνισε την ομάδα του Χαραλαμπίδη, με τους φιλοξενούμενους, με Λιτλ, Μολντοβεάνου και Μούρτο, να μειώνουν σε 31-28. Σε εκείνο το σημείο, ο Τσόχλας βγήκε μπροστά για τον ΠΑΟΚ, έβαλε οκτώ συνεχόμενους πόντους για το 38-30 και με δικό του τρίποντο, έστειλε τη διαφορά στο +12 (44-32). Η ανάπαυλα βρήκε τις δύο ομάδες, με διαφορά δέκα πόντων (48-38) και τους γηπεδούχους, να έχουν φέρει το παιχνίδι εκεί που θέλουν αυτοί.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ. Μαργαρίτης και Ουίγκινς έβαλαν δύο τρίποντα για +16 (56-40) και με άλλα τρία συνεχόμενα, από Μαργαρίτη, Σμιθ και Λιούις, η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στους 24 πόντους (67-43)! Ο Ήφαιστος έβγαλε μια αντίδραση με τρίποντα από Σταμάτη και Λιτλ, αλλά ο Α. Σμιθ ήταν εκεί για το 75-54 που ήταν και το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τρίποντο του Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +24 και πάλι (78-54), αλλά ο Ήφαιστος με τον Σταμάτη να δίνει λύσεις στην επίθεση και τρίποντο του Χάμοντς, μείωσε σε 80-62. Ο Λιούις παρά τα τέσσερα φάουλ του, έβαζε τα πάντα (88-65), φτάνοντας τους 19 πόντους και το μόνο που έμενε, ήταν το τελικό σκορ. Ο Λιούις έφτασε τους 23, ο Χαραλαμπίδης έβαλε και τους Καρρά-Καραμανώλη, με το παιχνίδι να τελειώνει στο 94-74.

Δεκάλεπτα: 25-17, 48-38, 75-54, 94-74

Πηγή: sdna.gr

Ακολουθήστε το limnosfm100.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.